استان 24 (استان نیوز)
شماره : 195591
15/10/1396   ساعت : 13:33
سکوت مرموز شاهزاده تاریکی درباره حوادث ایران

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: مایکل دانداریا از دشمنان سرسخت ایران و سوریه است. اما این موضوع بسیار عجیب است که تاکنون و به ویژه در ماه های اخیر، سخن چندانی از وی نشنیده ایم.

پايگاه اينترنتي «اينديپندنت» در گزارشي با عنوان «چرا مايکل داندريا، مسئول امور ايران در سازمان سيا، درباره اعتراضات اخير اين کشور سکوت در پيش گرفته است» نوشت آيا فردي که مسئول عمليات ايران در آژانس اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) است، بهره اي از حوادث اخير در ايران نمي برد؟

اين پايگاه اينترنتي افزود به طور قطع وي چنين کاري انجام مي دهد، زيرا وظيفه او چنين حکم مي کند. اما او چرا سکوت در پيش گرفته است؟ در حالي که ايران به صورت معمول در حال مطرح کردن توطئه آمريکايي ها است، رسانه هاي آمريکا و همچنين رسانه هاي ما در اين باره، حتي يک بار هم به نام يک مقام اطلاعاتي آمريکايي اشاره نکرده اند که شش ماه پيش توسط دولت ترامپ انتخاب شد تا مسئوليت عمليات ايران در سازمان سيا را برعهده بگيرد.

اين موضوع بسيار عجيب است. «نيويورک تايمز» در ماه ژوئن گذشته، چهره بسيار خوبي از مايکل داندريا که به "شاهزاده تاريکي" معروف است، به نمايش گذاشت. شمار زيادي از فيلم هاي منتشر شده در سازمان سيا، از رويکردي شديدتر در قبال عمليات مخفيانه تحت رياست «مايک پومپئو» حکايت دارند. در اين روزنامه اشاره شده بود که "ايران، يکي از سخت ترين اهداف سيا" است.

اکنون، چالش اجراي ديدگاه هاي رئيس جمهور ترامپ به عهده داندريا نهاده شده است؛ احتمالا، هيچ مقام ديگري در سازمان سيا، مسئوليت بيشتري در مقايسه با او درباره تضعيف القاعده برعهده نداشته است. ترامپ، جنگ طلبان شوراي امنيت ملي را که خواهان مهار کردن ايران و ايجاد تغيير رژيم در اين کشور هستند، به کار گماشته است.

روزنامه نيويورک تايمز نوشت در سال هاي پس از حملات يازدهم سپتامبر، داندريا "به شدت سرگرم برنامه بازداشت ها و بازجويي ها بود که به شکنجه شماري از زندانيان منتهي شد." سناي آمريکا نيز در سال 2014 ميلادي، اين اقدامات را غيرانساني و بي اثر خواند.

داندريا در سال 2006 به سمت رياست مرکز ضد تروريستي سازمان سيا گمارده شد و عوامل تحت مديريت وي، نقشي اساسي را در سال 2008 ميلادي در کشتن عماد مغنيه از مقامات عالي حزب الله ايفا کردند. داندريا همچنين نقشي عمده در حملات پهپادها در مرز پاکستان و افغانستان داشت.

وي از دشمنان سرسخت ايران و همچنين سوريه است. اما اين موضوع بسيار عجيب است که تاکنون و در ماه هاي اخير، سخن چنداني از وي نشنيده ايم.

آيا وي واقعا بهره چنداني از حوادث اخير در ايران نبرده است؟ قطعا وي از اين حوادث بهره برده است، زيرا شغل او چنين ايجاب مي کند. اما اين سکوت به چه علت است؟ آيا ما نمي توانيم رشته هاي امور را در اينجا به يکديگر متصل کنيم؟رابرت فيسک مي افزايد من در اين باره به هيچ وجه اطمينان ندارم که "دنيا در حال تماشا است."

*صدا و سیما

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به پایگاه جامع خبری تحلیلی «استان نیوز» تعلق دارد
طراحی و اجرا: آراد