استان 24 (استان نیوز)
شماره : 195106
24/7/1396   ساعت : 21:11
اما و اگرهای تقاطع غیر همسطح بوشهر / بنرهای تشکر از صبوری مردم دیگر کارگشا نیستند! 

اگر این روزها به خیابان های شهر رفته و از شهروندان درباره ی موضوع مهم شهر بپرسید بی شک اولین موضوعی که به آن اشاره می شود مشکل تقاطع غیر همسطح میدان آزادی یا برج خواهد بود...

o5mu_4.png

استان 24
/ اگر این روزها به خیابان های شهر رفته و از شهروندان درباره ی موضوع مهم شهر بپرسید بی شک اولین موضوعی که به آن اشاره می شود مشکل تقاطع غیر همسطح میدان آزادی یا برج خواهد بود. کافیست قصد کنید از منطقه ی دو،نیروگاه یا محلات تنگک به مرکز شهر یا بالعکس بروید آن زمان است که در خوانی پرترافیک گرفتار می شوید که گذر از آن نیازمند صبر و تحمل فراوان است. شاید وجود ترافیک سنگین برای کلان شهرها امری عادی و روزمره به نظر برسد اما برای بوشهری که به ندرت مگر در مواقع خاص آن هم به صورت مقطعی و کوتاه مدت دچار سختی در آمد و رفت خودروها و سنگینی ترافیک شده این موضوع قابل چشم پوشی نیست چنانکه در ماههای اخیر عرصه را بر شهروندان تنگ کرده است. از سوی دیگر به طول انجامیدن و پایان نیافتن سرنوشت این تقاطع باعث بروز حساسیت هر چه بیشتر شده است. مرداد ماه 1394 غلامعلی میگلی نژاد از به مناقصه رفتن پروژه تقاطع غیرهمسطح آزادی با برآورد اولیه بیست میلیارد تومان خبر داد و گفت پس از اتمام این پروژه نوبت به تقاطع غیرهمسطح میدان شهید مطهری خواهد بود. 

zwf_1.png

طولی نکشید با تخریب المان ها و میدان آزادی که میدان ورودی شهر بوشهر به شمار می آید و حصارکشی پیرامون آن پروژه آغاز شد. دوازدهم بهمن 1394 میگلی نژاد شهردار بوشهر از آغاز به کار این پروژه با صدو سی هفت میلیارد ریال خبر داد. این پروژه که آن زمان محدودیت ترافیکی و مشکلات آمد و شد را ایجاد نمی کرد با شتابی بسیار کم رو به پیشرفت بود. تقاطعی که گفته میشد پی آن در عمق سی متری زمین گذاشته شده است.
تقاطع غیرهمسطح میدان آزادی طبق کارشناسی های انجام شده با طول 500 متر و طول پل 70 متر است که در حالت عادی 40 و در مواقع اضطراری حدود هفتاد تن استحکام خواهد داشت. این تقاطع دارای چهار رمپ خواهد بود که چهارمسیر برازجان به سمت میدان مطهری،مطهری به سمت بهمنی،بهمنی به سمت تنگک و تنگک به سمت برازجان را شامل می شود.
تیرماه سال 1395 صدرالله حیدری معاون فنی و عمرانی شهرداری بوشهر در طی خبری اعلام کرد که با تامین اعتبارات تقاطع غیر همسطح میدان آزادی تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.
و در اردیبهشت سال جاری ایرنا به نقل از صدرالله حیدری اعلام کرد که این پروژه پنجاه درصد پیشرفت داشته است.

ds9w_2.png

اما بر طبق آخرین اظهارات در این باره دهه ی فجر سال جاری زمان بهره برداری از این تقاطع اعلام شده است. رئیس کمیسیون برنامه،بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر بوشهر در هفتمین نشست علنی شورا در سوم مهرماه 1396 ضمن پوزش از ترافیک ایجاد شده تاریخ فوق الذکر را اعلام کرد. 
با آغاز سال تحصیلی مشکل سنگینی ترافیک به حداکثر رسیده است چنانکه در روز آغازین مهرماه سرهنگ قدرت الله کشکولی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان بوشهر با اطلاع از وضعیت پیش آمده در مصاحبه ای با صدا و سیما از شهروندان خواست حتی الامکان با انتخاب مسیر مناسب کمک کرده و از شلوغی این مسیر بکاهند. این در حالیست که تنها مسیر دیگر اتصال مناطق یک و دو شهر یعنی خیابان ساحلی نیز با ترافیک سنگین و مشکلات عبور و مرور مواجه شد و دیگر انتخابی برای عبور و مرور شهروندان بین مناطق وجود نداشت و شهروندان قادر به کمک برای رفع مشکل ترافیک نبودند. 
18 مهرماه اعضای شورای اسلامی شهر بوشهر از پروژه ی تقاطع غیرهمسطح دیدن کردند. رییس کمیسیون عمران شورای شهر بوشهر در این دیدار گفت: ایجاد چهار دهانه پل موجب هدررفت سرمایه بیت المال شده است.
اکبر توسلی معتقد است نیاز به تقسیم پل به چهار دهانه وجود نداشته است زیرا دو دهانه این پل به دلیل قرار گرفتن در شکم لوپ ها کاملا مسدود شده و ترددی در آنها شکل نمی گیرد.

q9jy_3.png

اکبر توسلی ضمن ابراز تاسف از افزایش هزینه ها افزود: این طرح فاقد مطالعات ترافیکی بوده که باعث چالش سنگینی می شود.
با این مرور آنچه طی این دو سال بر این پروژه گذشته تا حدی روشن می شود اما باید گفت شهروندان به هر صورت منتظر پایان این پروژه هستند. عبور و مرور این روزها از مرکز شهر به بهمنی و بالعکس به علت وجود دوربرگردان در مسیرهای بسیار با فاصله از میدان آزادی زمان زیادی طول می کشد و علاوه بر این ترافیک انبوه باعث وارد آوردن فشار روحی مضاعف به شهروندان شده است. امید است که تاریخ بهره برداری از این پروژه این بار به تعویق نیفتاده و در زمان موعود به سرانجام برسد چرا که حتی نصب بنرها و تشکر از صبر و تحمل شهروندان در اجرای پروژه دیگر کارگشا نخواهد بود.
بهتر است اکنون که این پروژه تا بدین حد دچار تاخیر در بهره وری شده و موجبات بروز مشکلاتی برای شهروندان شده است سایر ارگان ها و مسئولین دست یاری به سمت یکدیگر دراز کرده تا این ماجرا بیش از این به درازا نکشد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به پایگاه جامع خبری تحلیلی «استان نیوز» تعلق دارد
طراحی و اجرا: آراد