استان 24 (استان نیوز)
شماره : 190099
19/10/1395   ساعت : 10:1
تعقیب و گریز بی حاصل؛ جنگ نابرابر نفت 

گویا اینبار هم دولت تدبیر و امید با توجه به نجابت مردم استان هیچ نیاری ندیده که اندکی مرحم زخمهای کهنه و ناسور آنان باشد و صرفا همان نجابت را کافی دانسته است.استان24/ محمد جوهری
-- به نام یکتای بی همتا-- قانع می خوانندشان و نجیب، مهمان نواز و بخشنده، خونگرم و مهربان، سختکوش و صبور و راضی، دلیر و شجاع، مقاوم و دریادل، صادق و بی آلایش. اینها بخشی از القاب و عناوینی است که در فراخنای تاریخ و در بستری گسترده از جنس زمان زینت بخش خلق و خو و صفات مردمان این دیار گشته است که صد البته جای هیچ شک و تردیدی هم ندارد. مردمی که بارها و بارها نه درحرف که در عمل اثبات نموده اند به حق شایسته این القاب هستند.

پاکی و بی آلایشی را از خلیج نیلگون تا ابد فارس آموخته و به ارث برده اند. مقاومت و صبوری را از صخره های ساحل و نخلهای استوار دیارشان. خونگرمی را از دشتهای تفتیده وامدارند و نجابت را از بزرگمردان کم شار این خطه در پوست و گوشت و استخوان به همراه دارند. غیور مردی و دلاوری و شجاعت در مواجهه با دشمنان و متجاوزان را همچون لوح زرینی در کارنامه دارند. اما با وجود همه این القاب و عناوین ریز و درشت پای واژه ای بسیار مهم و فراگیر و مدت دار هم در میان است و این واژه چیزی نیست جز محرومیت! سالهاست این واژه نازیبای بدترکیب، الصاق جان و تن مردمانی شده است که اگر نگوییم در یکی از ثروتمندترین مناطق جهان  زیست می کنند، حداقل ساکن ثروتمند ترین نقطه این میهن عزیز می باشند و این اصلا گزافه گویی نیست.

بیش از 700 کیلومتر مرز آبی و ساحل، بنادر مختلف، نخلستانهای وسیع و فراوان و در نهایت ثروت سرشار نفت و گاز که این دومی لقب جدید و تازه پایتخت انرژی کشور را نیز بدان بخشیده است.

گرد و غبار فراموشی از سوی برخی دولتیان مرکز نشین در اتحادی نامیمون با گرد و غبار محرومیت، عرصه را در اکثر امورات و شئونات زندگی بر این مردم با نجابت تنگ کرده است. هرگونه اعتراض، هشدار، دلتنگی و گله مندی که از نای این مردمان نجیب بیرون می آید بلافاصله با شلاق نجابت و ترکه قناعت پاسخ داده می شود و با یادآوری این قناعت و نجابت امر به سکوت و شکیبایی و سوختن و ساختن از سر گرفته می شود و توگویی لازمه باقی ماندن بر این نجابت، غوطه ورشدن در اقیانوس بدبختی و بیچارگی و فلاکت و نقصان معیشت است و صدالبته دم برنیاوردن، مبادا که خاطر شریف این نجابت مخدوش و مکدر شود. نه احتمالا که صددرصد باید نجابت این مردم کاملاحفظ شود و بکر بماند تا خدای ناکرده عمران و آبادی و رونق و رفاه سایر نقاط و خاصه مرکز، متحمل کوچکترین گزندی نگردد!

سخاوت این مردمان نجیب با مهمان نوازی وسیع سالهاست تشکیلات نفت و گاز را همچون مهمانی عزیز و گرامی تکریم و پذیرایی می کند و الحق هم در پذیرایی چیزی کم نگذاشته اند. اما این مهمان فرخنده گویا سر سوزنی حواسش به میزبان نیست. نه از دلش خبر دارد و نه از جیبش. کمک که نمی کند هیچ، ثروتش را می برد و حاضر به پرداخت سهم حداقلی و حق مسلمش هم نیست. ای کاش داستان به همینجا ختم می گشت! مردم محروم شده از ثروت خود، محیط زیستشان نیز به تاراج رفته، مورد تاخت و تاز انواع آلاینده ها قرار گرفته است. آب و هوایشان به شدت آلوده گشته است. کشاورزیشان نابود گشته و بر تعداد بیکارانشان روز به روز افزوده می گردد.  به جای همنشینی پول نفت بر سر سفره ها ، انواع بیماری خوراکشان شده و محیط زندگی آنان به انواع زیورآلات آلاینده مزین گشته است. ازپزشک و پرستار و بیمارستان و دوا و درمان و سایر خدمات بهداشتی هم خبری نیست چون همه نجیب هستند و نجابت وجود دارد. هرچه مردم و برخی مسئولان محلی در پی این هستند که حداقل سهم قانونی(2درصد) و عوارض آلایندگی را که به قیمت جانشان تمام می شود دریافت کنند، سرعت فرار نفتی ها بیشتر می گردد. هرچقدر این شیران گرسنه تندتر می دوند آهوان نفتی گریزپای تر و کماکان این تعقیب و گریز بی حاصل در دور تسلسل باطل گرفتار است.

کار به جایی رسیده که نه تنها2 درصد مصوب شده اجرا نمی گردد، در شهرستانی مانند جم جنگ تمام عیاری برای گرفتن عوارض آلایندگی برپاست و صدالبته که مغلوب این جنگ نابرابر مردم با نجابتی هستند که حربه نجابتشان بر زره پولادین جنگجویان نفتی کارگر نیست و بازنده این پیکار نابرابرند. در سایر نقاط هم مانند خارگ و کنگان و مخصوصا عسلویه نیز تصور می کنم اوضاع همینگونه باشد.

جهت تنویر افکار برخی از مسئولان محترم نفتی و استانی و کشوری که دستی بر آتش بودجه دارند عرض می کنم در زادگاه این حقیر یعنی شهرستان جم در 5 و 6 دهه گذشته وفور آب به حدی بود که شالی کاری رواج داشت آیا باورتان می شود؟ کشاورزی و باغداری رونق فراوان داشت. سرسبزی و طراوت محیط مثال زدنی بود و نگین سبز جنوب لقبش داده بودند. رودها و نهرها جاری بود اما کاری کرد این نفت و گاز که اینک در این خطه برای آب آشامیدنی هم مجلس عزا گرفته ایم و مرثیه سرایی می کنیم. حال در ماه های پایانی سال آنچه که بار دیگر ذهن کلیه مردم استان را درگیر خویش نموده، بودجه ای است که به لطف دولت تدبیر و امید با کاهشی چشمگیر مواجه شده و این استان زرخیز را تقریبا از آخر اول نموده است. بودجه ای که سر و صدای زیادی برپاکرده و بسیاری از رجل سیاسی و دولتمردان و مدیران اجرایی و برخی نمایندگان محترم استان را به جان هم انداخته است.

گویا اینبار هم دولت تدبیر و امید با توجه به نجابت مردم استان هیچ نیاری ندیده که اندکی مرحم زخمهای کهنه و ناسور آنان باشد و صرفا همان نجابت را کافی دانسته است. یکی از بارزترین و شدیدترین و مهم ترین واکنشها به این بودجه را آقای خدری نماینده  محترم مردم شریف بوشهر و گناوه و دیلم داشته است و به شدت به این قضیه معترض شده است و چندروزی است که فضای سیاسی و رسانه ای استان متاثر از اعتراضات زیاد و درگیری های لفظی این نماینده با برخی مقامات استانی است. موضوعی (اعتراض به بودجه) که فارغ از هرنیتی که ایشان دارد می تواند به سود کل استان باشد و شاید یکبار برای همیشه انگشتری نجابت را از انگشتان و گوشواره قناعت را از گوشهای این مردم به در آورد تا ثایت شود که تا ابد نمی توان با قناعت و نجابت شاد و سالم و در آسایش زندگی کرد.

نگارنده اعتقاد دارد سایر نمایندگان استان از جمله سرکار خانم الماسی که بسیار فعال و پی گیر هستند و از طرفی عضو کمیسیونهای انرژی و تلفیق نیز می باشند لازم است به موضوع ورود کرده و با جناب خدری همدل و همراه شوند. این خود یک آزمون جدی و محک سختی برای سنجش اتحاد نمایندگان استان می تواند باشد. به ویژه سرکار خانم الماسی نماینده حوزه ای است که پایتخت انرژی کشور است و بزرگترین حوزه گازی خشکی در خاور میانه یعنی میدان گازی نار و کنگان در جم نیز در حیطه نمایندگی ایشان است. باید به جد پیگیر سهم 2 درصد بود و این اصلا ارتباطی به بودجه ملی ندارد. هرچند قانون وجود دارد اما صرف وجود قانون ره به جایی برده نخواهد شد. قانون شرط لازم است و شرط کافی و مهتر نظارت همه جانبه و فراگیر و مستمر و موثر است.

نمایندگان استان بهتر است همواره با اشراف کامل این موضوع را رصد کرده و با ابزار نظارتی قانونی خود هرگونه تخلف را متذکر شده و حتی سوال و استیضاح وزرای مربوطه را مد نظر داشته باشند. حال منتظر می مانیم تا ببینیم در جنگ طولانی و فرسایشی و نابرابر نفت و نجابت که مغلوب همیشگی آن نجابت بوده است، نمایندگانی چون خدری می توانند معادله را بر هم زده و با تغییر تاکتیک و استراتژی زمینه ساز توفق و چیرگی بر رقیب شوند؟ آیا اتحاد نمایندگان استان در وحله اول با خود و سپس با سایر نمایندگان مناطق نفت خیز و تشکیل فراکسیون نفت و گاز نقش شمشیر زمردنگاری ایفا خواهد کرد که بتواند بر طلسم فولادزره غلبه کند. به آینده چشم می دوزیم.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به پایگاه جامع خبری تحلیلی «استان نیوز» تعلق دارد
طراحی و اجرا: آراد