استان 24 (استان نیوز)
شماره : 186768
5/3/1395   ساعت : 10:5
تاخت و تاز اسب چموش گرانی در جم!

تاکنون چندین و چند مسئول مختلف در مقاطع زمانی متفاوت سعی در رام نمودن این چموش بازیگوش نموده اند و حتی لگام ان را نیز در دست گرفته اند اما یا نخواسته اند و یا نتوانسته اند...

استان24/ محمد جوهری - مناسبات و شرایط اقتصادی هر کشور و جامعه ای برآیندی است از متغیرها و مولفه های گوناگون، و اصولا رابطه کاملا مستقیم با سیستم اقتصادی آن کشور یا جامعه به خصوص دارد.

به طریق اولی شرایط اقتصادی هر منطقه یا استان و شهرستانی در همان کشور تابعی است از شرایط کلی، اما متغیرها و فاکتورهای  محلی مختلفی دست به دست هم می دهند تا اوضاع اقتصادی و شرایط معیشتی و سطح رفاه عمومی و امکانات و خدمات عمومی در هر نقطه ای نسبت به دگر نقاط  متفات باشد(منظور کشور عزیزمان ایران است).

یکی از مولفه های بسیار اثرگذار، قوی و کاملا تعیین کننده که می تواند به طور کلی و اساسی شرایط اقتصادی منطقه ای را دگرگون کند و حتی سایر شرایط اجتماعی و فرهنگی و سیاسی را نیز کاملا تحت الشعاع قرار دهد پیدایش منابع عظیم نفت و گاز و یا معادن بسیار با ارزش فلزی نظیر طلا و مس و آهن و  غیره می باشد.

شهرستان جم از مناطقی در جنوب استان بوشهر بود که از دهه 60 به لطف منابع عظیم گاز و استقرار شرکت پالایش گاز فجر جم مواجه با این شرایط گردید و تصور عمومی  و البته به حق مردم این بود که به مدد همین نعمت بزرگ دیری نخواهد پایید که همه جا گلستان می شود و رونق و آبادانی و توسعه همه جانبه فراگیر خواهد شد و سطح رفاه عمومی بطور برق آسا دچار جهش خواهد شد، غافل از اینکه اگر برنامه ریزی اصولی، صحیح و آینده نگری مثبت از سوی مسئولان صورت نگیرد چه بسا نتیجه معکوس گردد و به جای حلاوت، تلخکامی حاصل آید.

این حقیر به هیچ عنوان قصد نادیده گرفتن آثار مثبت را ندارم ولی به یکی از بزرگترین تبعات منفی که از سوی نفت و گاز به مردم هدیه شده یعنی گرانی لجام گسیخته می پردازم.

به طور کلی قبل از استقرار نفت و گاز در جم، امرار معاش مردم عمدتا کشاورزی و باغداری بود و در کنار آن تجارت و رفتن نیروی کار به کشورهای حوزه خلیج فارس و در حد بسیار کمی هم مشاغل فنی و نیمه صنعتی و خدماتی. با اولین روزهای حضور شرکتهای نفتی و گازی به یکباره توسن چموش زمین عنان را پاره نمود و چهار نعل شروع به تاختن کرد و قیمت زمین به طرز چشمگیری سیر سعودی را آغاز کرد.

این اسب چموش چنان تاختنی را آغازیدن نمود که هیچ سوارکار ماهری نمی توانست آنرا مهار و خموش نماید. ایضاً به تبع آن گریزپایی قیمت مسکن آغاز شد و همچون غول خفته ای که تازه برخاسته است به جولان دادن روی آورد تا جایی که در حال حاضر داشتن یک سرپناه حداقلی برای بخش  بزرگی از مردم و مخصوصا جوانان به رویایی دست نیافتنی مبدل شده است. 

به همین طریق  که رو به جلو سیر می کنیم رشد فزاینده گرانی را در تمامی امور مشاهده می کنیم که از مورد بسیار مهم دیگرش ارزاق عمومی، خوار و بار مایحتاج اولیه زندگی  مانند کلیه مواد خوراکی است؛ و شگفت اینکه  در سر گران این اسب چموش تنها  دغدغه ای که وجود ندارد دل نگران مردمی است که زیر بار این گرانیها کمر خم نموده اند.

مهاجرت، استقرار شرکتهای مختلف پیمانکاری علاوه بر شرکتهای اصلی، تقاضا را به نحو چشمگیری افزایش داده است و از آنجا که برای این شرکتها خرید کالا و خدمات  لازم و ضروری است و توان مالی بالایی  هم دارند تنها خسران دیدگان واقعی عموم مردم به ویژه اقشار کم درآمد و کارگران و کارمندان می باشند. حتی کارمندان نفت و گاز نیز علی رغم تحمل این گرانیهای سرسام آور دچار خسارت کمتری می شوند زیرا از حقوق و مزایای بالاتری برخوردار هستند و از مسکن  و آب و بر ق و گاز و خدمات درمانی رایگان بهره می برند.

بنابر این در یک نتیجه گیری کلی می توان اینگونه بیان نمود که لزوما وجود منابع نفت و گاز تضمین کننده رفاه و رشد و توسعه و شکوفایی اقتصادی نیست و اگر برنامه ریزی و دلسوزی و آینده نگری نباشد چه بسا نتیجه عکس می دهد. البته مواردی مانند از بین رفتن مشاغل سنتی،افزایش بیکاری،نابودی زمینهای کشاورزی،کم شدن منابع آب از یک سو و به دست نیاوردن شغلی در زمینه های اشتغال جدید باعث می شود که ضربات سنگین پتک گرانی هر چه بیشتر بر پیکر اقشار مورد اشاره اثر نماید.

تاکنون چندین و چند مسئول مختلف در مقاطع زمانی متفاوت سعی در رام نمودن این چموش بازیگوش نموده اند و حتی لگام ان را نیز در دست گرفته اند اما یا نخواسته اند و یا نتوانسته اند و یا اساسا فرصت این را پیدا نکرده اند که با تمام توان این لگام را بکشند و یا شاید هم این توسن چنان سرکش بوده که حقیتا عنان را از کف آنان ربوده است؛ و مخلص کلام اینکه مردمی مانده اند با کوهی عظیم از گرانی بی حد و حصر و غیر منصفانه که فقط باید بسوزند و بسازند!
ان شاء الله  تا مجالی دیگر  در مقالی  دیگر راه های برون رفت از این معضل را تقدیم خواهم کرد.

*محمد جوهری


تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به پایگاه جامع خبری تحلیلی «استان نیوز» تعلق دارد
طراحی و اجرا: آراد