استان 24 (استان نیوز)
شماره : 163476
14/4/1393   ساعت : 23:26
از بندر گناوه تا صبحانه کاری ظریف و اشتون در ژنو+تصاویر

اگر در اینترنت شهر گناوه را با حروف لاتین (Genave)جستجو کنید نام های مشابه دیگری نیز نشان داده می شود که از قضا هر کدام از آنان نیز نام شهری در یک نقطه از این کره خاکی هستند.

استان نیوز: اگر در اینترنت شهر گناوه را با حروف لاتین (Genave)جستجو کنید نام های  مشابه دیگری نیز نشان داده می شود که از قضا هر کدام از آنان نیز نام شهری در یک نقطه از این کره خاکی هستند. سیاق نوشتن و حتی تلفظ کلمه گناوه شباهت زیادی به برخی از شهرهای مهم اروپایی و آمریکایی دارد.


 
شباهت گناوه به شهرهای یاد شده نه تنها در نوع نگارش و یا تلفظ آنان است که به لحاظ اقلیمی نیز مشابهت هایی با آنها وجود دارد از جمله اینکه بیشتر آنها به گونه ای وضعیتی بندری دارند.در زیر نام تعدادی از این شهرهای مهم که به شهر گناوه در استان بوشهر شباهت دارند به همراه مختصری توضیحات آمده است.


Génave شهری است توریستی و کوچک در استان Jaén اسپانیا که بر اساس گزارش موسسه ملی آمار این کشور تا سال 2006 میلادی  تنها 2119 نفر جمعیت داشته است.

این شهر از جاذبه های گردشگری بالایی برخوردار است و علی رغم کوچک بودن به امکانات تفریحی و اقامتی نظیر هتل نیز تجهیز شده است.


Genoa (جنوا) یکی از بزرگترین شهرهای اروپا در مجاورت دریای مدیترانه است که در عین حال بزرگترین شهر بندری ایتالیا نیز به حساب می آید. این شهر مرکز ایالت "لیگوریا" در شمال غربی ایتالیا است. Genoa (جنوا) که جمعیتی نزدیک به 605 هزار نفر را در خود جای داده یکی از مهمترین نقاط کشور چکمه ای ایتالایا است و از چشم اندازهای توریستی بسیار زیبایی بهره می برد. مردم این شهر از قدیم آن را باعث افتخار خود (superba) می دانند.

این شهر یک باشگاه ورزشی مطرح نیز دارد که علاقه مندان پرشور آن همواره برای دیدن بازی های آن سر و دست می شکنند. این باشگاه که با نام همین شهر در مسابقات شرکت می کند در دو رشته کریکت و فوتبال زبانزد خاص و عام است. تیم فوتبال Genoa  (جنوا) که در سری A  ایتالیا فعالیت دارد برای همه فوتبال دوستان ایرانی شناخته شده است.

ژنو (به فرانسوی: Genève) دومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس پس از زوریخ و پرجمعیت‌ترین شهر روماندی (بخش فرانسوی زبان سوئیس) و مرکز استان ژنو سوئیس است.این شهر در کنار دریاچه ژنو قرار دارد. در ژنو سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و اروپایی زیادی قرار دارد از این رو یک شهر بین‌المللی محسوب می‌شود و میزبان بیشترین تعداد نهادهای بین‌المللی در جهان می‌باشد. از مهمترین سازمانهای بین المللی در این شهر سازمان ملل متحد می باشد. همچنین دومین قطب اقتصادی کشور سوئیس و نهمین مرکز اقتصاد رقابتی جهان و سومین در اروپا بعد از لندن و زوریخ است. در سال ۲۰۰۹ مقام سومین شهر از نظر کیفیت زندگی در جهان را بعد از وین و زوریخ به دست آورد. بسیاری از مشاهیر جهان و ایران همچون دکتر محمود حسابی و غیره مدتی را در این شهر زندگی کرده‌اند.تعداد زیادی از نشست های هسته ای میان کشورمان و گروه 5+1 در طول سال های اخیر در ژنو برگزار شده است که در دولت یازدهم نیز محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با خانم اشتون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در این شهر علاوه بر صرف صبحانه های کاری، چانه زنی های فراوانی هم داشته اند.Geneva همچنین نام شهری در منطقه Illinois  ایالات متحده آمریکاست که در کناره غربی حومه شیکاگو واقع شده است. بر اساس گزارش مرکز آمار آمریکا این شهر تا سال 2011 بالغ بر 21707 نفر جمعیت داشته است. Geneva  یکی از مناطق توریستی مطرح در آمریکا به شمار می رود که از مناظر و چشم اندازهای زیبایی بهره مند است و همه ساله مسافران زیادی از سراسر دنیا به این شهر سر می زنند.ایالت نیویورک آمریکا نیز یک Geneva دارد. این شهر البته از جنوای شیکاگو کوچکتر است که بر اساس سرشماری سال 2010 جمعیتی حدود 13261 نفر را در خود جای داده است. برخی معتقد هستند نام این شهر از نام ژنو در کشور سوئیس گرفته شده است در حالی که عده ای هم می گویند نام این شهر برگرفته از نام یک دریاچه محلی است.
با این وجود بندر گناوه خودمان با آن مردم مومن، خونگرم و مقاومش اش علی رغم همه کاستی ها و نارسایی هایی که به خود می بیند لطف دیگری دارد و برای ما ایرانی ها خصوصاً مردم استان بوشهر قابل قیاس با هیچ شهر خارجی دیگری نیست، کما اینکه این بندر با استعداد، چنانچه به آن توجه شود دست کمی از هیچکدام از شهرهای یاد شده ندارد.

گزارش: عبدالرحیم انصاری

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به پایگاه جامع خبری تحلیلی «استان نیوز» تعلق دارد
طراحی و اجرا: آراد