استان 24 (استان نیوز)
شماره : 141675
18/10/1392   ساعت : 1:13
آشنایی با حیدرآباد هند، خواهر خوانده بندر بوشهر +تصاویر

مهرماه سال 91، فریدون حسنوند استاندار سابق بوشهر در نشست با سرکنسول ایران در حیدرآباد هند، استان بوشهر را به دلیل وجود ظرفیت‌های مهم تجاری، اقتصادی و صنعتی آماده میزبانی از تجار و سرمایه‌گذاران هندی خواند و گفت در زمینه خواهر خواندگی بوشهر و حیدرآباد می‌توان قدم‌های خوبی برداشت تا بستر مناسب برای این مهم فراهم شود.

به گزارش «استان نیوز»، حیدرآباد مرکز و بزرگترین شهر از استان جنوبی هند، آندرا پرادش است که حدود 650 کیلومتر مربع مساحت از سواحل "رودخانه موسی" را به خود اختصاص داده است. حیدر آباد جمعیتی نزدیک به 6 میلیون و هشتصد هزار نفر دارد و تاریخ پیدایش  آن به سال 1591 میلادی برمی گردد.

این شهر  هم اکنون  چهارمین شهر هند به لحاظ جمعیت و ششمین از نظر تراکم جمعیت شهری در هند به حساب می آید  که در منطقه ای ناهموار با تپه های فراوان واقع شده است. در نزدیکی حیدرآباد دریاچه هایی مصنوعی وجود دارد که معروف ترین آنها دریاچه Hussein segar  یا همان (حسین ساغر) نام دارد.حیدرآباد در گذشته به بزرگی امروز نبوده است. این شهر جنوبی هند به مرور با گسترش یافتن و الحاق شهر سکندرآباد و اخیرا نیز خیبر آباد در وضعیت فعلی قرار گرفته است. غالب جمعیت شهر بزرگ حیدرآباد را مسلمانان تشکیل می دهند که 35 درصد از این جمعیت سنی مذهب هستند.

در قرن های پانزدهم و شانزدهم میلادی سلسله قطب شاهیان دو دوره 100 ساله بر این شهر حکومت داشته اند، که بنیانگاذار این سلسله شخصی بنام سلطان قلی خان همدانی بوده است. در شهر حیدرآباد که بسیار حال و هوای شهرهای ایران را دارد زنان با چادرهای مشکی که روی خود را پوشانده اند فراوان به چشم می خورند.بناهای عظیم و با شکوه اسلامی، مساجد و بانوان محجبه این شهر حکایت از عمق فرهنگ اسلامی در این شهر داشته و شهر حیدرآباد را به عنوان یک شهر اسلامی - ایرانی معرفی می‌کند.این شهر به جهات مختلف سیاسی، فرهنگی، تاریخی، علمی و اقتصادی از شهرهای مهم هند و یکی از قطب‌های اقتصادی، سیاسی در جنوب این کشور می‌باشد. سابقه ۵۰۰ ساله حضور ایرانیان در این منطقه، عامل مهمی در ایجاد تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در جنوب هند شده به طوری که امروزه هیچ مورخ و باستان شناسی نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن نقش ایرانیان و پادشاهان مسلمان و شیعه مذهب ایرانی در این منطقه تصویر کامل و درستی از وضعیت گذشته و حال منطقه ارائه کند. اثرات این حضور تاریخی را می‌توان در معماری، زبان، فرهنگ، هنر و دیگر ابعاد زندگی مردم جنوب هند به خوبی مشاهده نمود. طی ۱۵ سال گذشته توسعه شهر حیدرآباد در تمامی جهات سرعتی فزاینده یافته و این امر به خاطر توجه روز افزون شرکت‌ها و بنیادهای علمی و فرهنگی کشورهای مختلف به این منطقه‌است.

مهرماه سال 91، فریدون حسنوند استاندار سابق بوشهر در نشست با سرکنسول ایران در حیدرآباد هند، استان بوشهر را به دلیل وجود ظرفیت‌های مهم تجاری، اقتصادی و صنعتی آماده میزبانی از تجار و سرمایه‌گذاران هندی خواند و گفت در زمینه خواهر خواندگی بوشهر و حیدرآباد می‌توان قدم‌های خوبی برداشت تا بستر مناسب برای این مهم فراهم شود.اکنون که بیش از یک سال از اظهارات فریدون حسنوند می گذرد، برخی گزارشات از تثبت خواهرخواندگی بوشهر و حیدرآباد خبر می دهند. همچنین پیشتر مسئولان کشورمان شهر مرسین ترکیه را به عنوان خواهر خوانده دیگر بوشهر اعلام کرده بودند.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به پایگاه جامع خبری تحلیلی «استان نیوز» تعلق دارد
طراحی و اجرا: آراد